SK EN
<

Ako na ostrov Helgoland

O ostrovoch, na ktoré sme sa spolu s manželkou vybrali,sa už popísalo kde-čo, takže to skúsim v krátkosti zhrnúť. Vzhľadom na to, že tieto ostrovy neboli našou jedinou zastávkou, tak sme sa cestu rozhodli riešiť osobným automobilom. Vlakové spojenie do Cuxhavenu s dvoma prestupmi je možné až z Humenného s lehátkovým vozňom smerujúcim cez Michalovce, Košice,Poprad-Tatry, Ružomberok, Žilinu a Čadcu, kde je možné naložiť automobil na vozeň, ale len po Prahu. V Cuxhavene si treba ešte zabezpečiť ubytovanie, ak dorazíte v popoludňajších hodinách, pretože loďe vyplávavajú v dopoludňajších hodinách. Ak chcete ísť vlakom, tak lodenica je hneď pri vlakovej stanici. Ak by ste si naložili auto na vlak do Prahy, tak to máte už len cca 7 hodin cesty (cca 706km), ale ak by ste sa rozhodli ísť celú cestu autom ako sme šli my z Bardejova, tak to by Vám trvalo cca 12,30 (cca 1200km) štandardnou rýchlosťou aj na Nemeckej diaľnici :D
Parkovanie v prístave : http://en.parkopedia.de/parking/cuxhaven/
Parkovali sme na parkovisku označenom červenou, čiže 5,-€ za deň, kde je parkovisko ohraničené železnou reťazou a uzamknutou rampou. Je tu možnosť nechať chlapíkovi pri rampe kľúče a odparkovať auto do podzemnej garáže, čo sme sa dozvedeli až po návrate z ostrova, keďže nemčina u nás 0 bodov a anglicky sa dorozumieť tam majú problém.

Cesta loďou na ostrov Helgoland


Máte dve možnosti: rýchlu a pomalú. My sme vyskúšali nedopatrením obe, kvôli neznalosti nemeckého jazyka. Lístok je si vhodné zakúpiť vopred, aby ste neostali v Cuxhavene na pevnine.

Pomalá loď : http://www.cassen-eils.de/die-reederei/unsere-flotte/ms-helgoland/
    Luxusne vybavená loď, doba plavby 2 hodiny ,,nekonečný príbeh" 
Rýchla loď : http://www.helgoline.de/informationen/hsc-halunder-jet/
    Turistická loď pre masu turistov, doba plavby 1 hodina (odporúčam túto)

Cena za batožinu do podpalubia 5€ jednosmerne,


Ostrov Helgoland


Helgoland – Wikipedie

Helgoland je veľký približne 1 km². Na severozápade ostrova se nachádza skalnatý výbežok a hovorí sa mu „Dlhá Anna“. Používať autá možu iba polícia, záchranná skužba a colníci, taktiež deti maju výnimku používať bicykle, ináč sú zakázané. Ostrov je v bezcolnej zóne, možnosť nakúpiť v duty free obchodoch, ktoré sú na každom kroku.Treba si pribaliť čiapku a vetru odolnú vetrovku, zvykne tu stále fúkať. Atmosféra ako z Rosamunde Pilcherovej románov, až na ten vietor.


Po vylodení sme si vzali batožinu a ide sa hľadať zabookovaný hotel s výhľadom na ostrov Dune. Ako turisti sme šli s davom :D. Na to aký je ostrov malý, tak nieje kam zablúdiť, takže sme sa odpojili do davu, nevediac, že niekde v diaľke je výťah na hornú časť ostrova. Keďže som navrhol inú cestu, tak nebol pre mňa problém ani vytiahnúť kufre hore kopcom do hotela.http://www.panorama-helgoland.de. Po ubytovaní nemárnime čas a vyberáme sa fotiť domorodé vtáctvo: Terej biely (Sula bassana) , Alka tenkozobá (Uria aalge),...Image title
Fotografovať je možné ohniskom od 16mm po 800mm


Image title
Alka tenkozobá (Uria aalge)


Image title
Alka tenkozobá (Uria aalge)


Image titleAlka tenkozobá (Uria aalge)

Image title


Image titleTerej biely (Sula bassana)


Image titleTerej biely (Sula bassana)


Image titleTerej biely (Sula bassana)

Image titleTerej biely (Sula bassana)


Stavba hniezda v tobto období začína
Image title
Image title
Image title
Image title


Image title
Susedské hádky sú na dennom poriadku

Image title

Image title

Image title
Niečo z letoviek
Image title

Image title

Image title

Image title

Image title
Image title

Image title

Image title

Slnko zapadá a my sa tešíme na ďalší deň na ostrove Dune

Image titleZ Helgolandu, Daniela a Pavol